ﺳﻪشنبه 25 مهر 1396
EN

نقل و انتقال فيش تمتع

نقل و انتقال فيش تمتع

نقل و انتقال قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع

درشرایطی که با توجه به ازدحام افراد در صف اعزام به حج تمتع امکان نام‌نویسی مجدد وجود ندارد و ازسوی دیگر ناکافی بودن اطلاعات متقاضیان تهیه قبوض ودیعه‌گذاری حج از شرایط نقل و انتقال، این قبوض همواره موجب سوء‌استفاده سودجویان از احساسات مذهبی مردم برای کسب منافع شده است، لذا سازمان حج و زیارت چکیده‌ای از دستورالعمل نقل و انتقال قبوض حج تمتع را با ذکر جزئیاتی از روند آن به شرح ذیل اعلام می‌دارد:

1-   انجام کلیه مراحل نقل و انتقال قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع با مراجعه حضوری طرفین (انتقال دهنده و گیرنده) بهمراه اصل شناسنامه وکارت ملی و اصل قبض ودیعه‌گذاری فقط در دفاتر زیارتی دارای مجوز نقل وانتقال درسطح استان/ شهرستان قابل انجام و پیگیری است و سازمان حج و زیارت و دفاتر حج و زیارت استانی مسئولیتی در قبال آن دسته از انتقالات و توافقاتی که به هرشکل درخارج از دفاتر زیارتی تنظیم، هماهنگ و توافق شده باشد، ندارد. ضمناً اسامی و مشخصات دفاتر زیارتی دارای مجوز با مراجعه به بخش مربوطه در پایگاه و سامانه مدیریت حج و زیارت خوزستان ا، قابل رویت وکنترل است.

2-  تنها قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع که مبلغ ودیعه‌گذاری اولیه آن 10 میلیون ریال می‌باشد، قابل نقل و انتقال بوده و دارندگان سایر قبوض با مبالغ مختلف، بایستی ابتدا به یکی از شعب بانک ملی ایران مراجعه و نسبت به رسیدگی و تعیین تکلیف قبض خود اقدام نمایند.

3-  درحال حاضر کلیه دفاتر خدمات زیارتی دارای مجوز نقل وانتقال، مجاز می‌باشند تا با مراجعه شخص انتقال دهنده و انتقال گیرنده قبض بهمراه مدارک لازم، پس از تکمیل فرم مربوطه، نسبت به اخذ درخواست و مدارک متقاضیان بر اساس ضوابط و دستورالعمل‌های ابلاغی سازمان حج و زیارت اقدام نمایند.

4-  تنها قبوض ودیعه‌گذاری که از سوی سازمان حج و زیارت اولویت تشرف آن اعلام و برای ثبت نام در کاروانها فراخوان شده باشند، قابل نقل و انتقال خواهد بود.

5-  انتقال قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع فاقد اولویت تشرف تنها در صورتی که یکی از نسبت‌های پدر مادر، همسر، فرزند، برادر و خواهر میان انتقال دهنده و انتقال گیرنده قبض وجود داشته باشد، قابل انجام خواهد بود.

6-  انتقال قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع دارای اولویت برای دومین بار، فقط در صورتی که یکی از نسبت‌های پدر، مادر، همسر، فرزند، برادر و خواهر میان انتقال دهنده و انتقال گیرنده (قابل اثبات با مدارک شناسنامه‌ای و  با ارائه  به دفاتر زیارتی) وجود داشته باشد، تنها برای یکبار مجاز است.

7-  با توجه به فرآیند نقل و انتقال قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع و روان‌سازی کلیه مراحل آن و وجود دفاتر زیارتی در اقصی نقاط استان، این دفاتر بعنوان امین و مشاور هموطنان عزیز در امور نقل وانتقال قبوض، آماده ارائه خدمات لازم به هموطنان دراسرع وقت درچارچوب ضوابط ابلاغی (بدون نیاز به هیچگونه مراجعه‌ای از سوی متقاضیان به دفاتر حج و زیارت استان) خواهند بود.

8-  دفاتر خدمات زیارتی بایستی جدول نرخ حق‌الزحمه تعیین شده بابت ارائه خدمات نقل و انتقال را در محلی که برای مراجعین قابل مشاهده باشد، نصب نموده و این دفاتر مجاز به دریافت هیچ‌گونه وجه اضافی غیر از مبلغ تعیین شده و تحت هیچ عنوانی نخواهند بود.

9-  به متقاضیان دریافت قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع تأکید می‌شود از مراجعه به مراکزی غیر از دفاتر مجاز زیارتی، افراد واسطه و سودجو که خارج از فرآیندی که به آن اشاره شد و یا با تنظیم وکالت نامه - که در صورت فوت شخص انتقال‌دهنده ابطال خواهد شد- اقدام به خرید و فروش قبوض ثبت نامی حج می‌نمایند، جداً خودداری نموده و هرگونه درخواست را تنها از طریق دفاتر زیارتی مجاز در نزدیکی محل سکونت خود دنبال و پیگیری نمایند و به واسطه بهره‌مندی از سود بالاتر در فروش و یا تخفیف بیشتر فریب سودجویان و آگهی های تبلیغاتی را نخورند.

10-  هرگونه هماهنگی، توافق و حتی تنظیم وکالت نامه‌ در خصوص انتقال قبوض خارج از دستورالعمل‌های جاری سازمان حج و زیارت، هیچ تضمینی در پذیرش و تأیید روند انتقال قبوض را بدنبال نداشته و به لحاظ ماهیتی نیز قابل ابطال بوده و توسط این سازمان قابل پیگیری نخواهد بود و مشکلات عدیده ای را برای متقاضیان به دنبال خواهد داشت.

11- هرگونه تغییری در روند نقل و انتقال قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع در قالب اطلاعیه‌های سازمان حج و زیارت، از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان و نیز پورتالهای استانی و دیگر رسانه ها اعلام خواهد شد.